Дієти

Чому ПП і дієта – не одне й те саме

Жодної битви редакцій ви зараз не побачите, викриттів статей у жіночих журналах – теж. Найголовніша теза вже озвучена в заголовку й у попередньому абзаці: ПП та дієта – це зовсім різні речі, і, виявляється, дуже багато хто цього не розуміє. При цьому, нагадаємо, харчування – це найважливіший аспект ЗОЖ, фітнесу, схуднення та взагалі. Важливіше навіть тренувань, тому тема міфів про харчування завжди актуальна.

Що таке дієта
Для початку потрібно розібратися, що таке дієта і якими вони бувають. Згідно з медичними визначеннями, слова «дієта» та «раціон» синонімічні. Слово «дієта» прийшло до нас із грецької мови, в оригіналі воно позначає сукупність правил вживання їжі людиною (або іншими тваринами).

«Дієта може характеризуватись такими факторами, як хімічний склад, фізичні властивості, кулінарна обробка їжі, а також час та інтервали прийому їжі. Дієти різних культур можуть мати суттєві відмінності та включати чи виключати конкретні продукти харчування. Уподобання у харчуванні та вибір дієти впливають на здоров’я людини». /Вікі/

Раціональною дієтою (не плутати з раціоном) називають режим харчування здорової людини, яка відповідає її статі, віку, роду діяльності та навіть походженню. Раціональною дієтою займається розділ медицини гігієни харчування. А ось дієтологи вивчають та розробляють інші види дієт – лікувальні та інші (наприклад, безвуглеводну).

Лікувальні дієти потрібні людям, яким з тих чи інших причин доводиться харчуватися не так, як сталевим представникам популяції. Відрізняються такі дієти залежно від видів хвороб. Ожиріння теж захворювання, а тому йому необхідний особливий медичний стіл, який відрізняється від харчування здорової людини.

У спробі схуднути люди починають використовувати так звану дієту №8, яку розробили медики для пацієнтів з ожирінням. Тож якщо вам поставили цей діагноз, такий раціон вам підійде. Проблема лише в тому, що далеко не всі ті, хто прагне скинути «зайві» кілограми, страждають від ожиріння. Що ж робить недоречний раціон із організмом здорової людини, яка просто незадоволена невеликим надлишком жирових запасів?

Сенс «дієти №8» та її народних варіантів – у різкому урізанні кількості калорій від добової норми. Організм починає відчувати різкий дефіцит ресурсів і намагається, з одного боку, економити їх, з іншого – створювати запаси «на чорний день». Логіка роботи нашого тіла в цьому випадку очевидна: організм вважає, що поживні речовини надходять все рідше і одного разу можуть закінчитися.

Спочатку виникає слабкість, нездужання через нестачу не тільки поживних речовин, а й вітамінів, мінералів та нутрієнтів. Стрес для організму поєднується зі стресом для психіки: звичні смачні страви зникають, залишаються броколі, гречка без солі та чай без цукру. Прощай, зона комфорту.

Все це не відповідає жодним принципам здоров’я, тим більше – ПП. На думку багатьох прихильників ЗОЖ (від дилетантів і початківців до фітнес-блогерів і навіть тренерів), калорійність добового раціону правильного харчування для всіх різна, але коливається від 800 до 1500 ккал з урахуванням стану організму і поставленої мети. Головне – нижче за норму, а для найшвидшого схуднення радять цю норму зменшити вдвічі.

Що таке ПП
Перше, що впадає у вічі, це спроба прирівняти слова «дієта», «корисний раціон» та «правильне харчування» до банального схуднення. Що не завжди так. Існують люди з прискореним метаболізмом та низькою м’язовою масою, астеніки, яким зайва вага не загрожує. Для них ПП – це середня норма + ще кілька сотень додаткових ккал (і то не завжди – точно скаже лише особистий дієтолог). Очевидно, що для підтримки здорового способу життя і хорошого самопочуття їх дієта здасться жахливою для «прихильників ПП, що худнуть».

Правильне харчування – це раціон, який відрізняється збалансованістю за складом, співвідношенням БЖУ та частотою прийому їжі. При ПП їжа приносить користь і не шкодить організму ні плюс, ні мінус за вагою – на відміну від «чудодійних» дієт. Щоб схуднути, харчуючись за принципами ПП, зовсім не обов’язково знижувати добовий калораж на 500-1000 ккал або жувати одну капусту, навіть вона дико корисна. Все, що потрібно зробити, це подумати головою, не вірити жіночим журналам і звернутися до професійного дієтолога.