Сім'я

Юний колекціонер: Чи заохочуватиме захоплення?

У Радянському Союзі колекціонування було одним із найпопулярніших дитячих хобі. Працювали гуртки колекціонерів, а потяг до збирання вважався позитивною характеристикою піонера. Сьогодні ставлення до цього захоплення є неоднозначним. Деякі батьки сумніваються, чи варто заохочувати у дитини потяг до збирання, чи це не призведе до непотрібних витрат і постійного бардаку в квартирі? Давайте розумітися.

Кожна дитина у віці двох-трьох років починає збирати свої «колекції», зазвичай, досить дивні. Він приносить із прогулянки каміння, листя та гілочки – все, що може знайти. Батьки важко зітхають і викидають цей мотлох, або навіть висміюють дитячі «скарби». Але психологи кажуть, що так робити не варто: у малюка прокинувся інстинкт здобувача, і це цілком природно. Краще допоможіть йому організувати першу колекцію: знайдіть коробочку для каменів або вклейте листя в альбом. Швидше за все, він швидко втратить інтерес до цих речей. А можливо, це стане для нього початком справжнього колекціонування.

Правильно організоване колекціонування дуже корисне для розвитку дитини.

Пізнання
Колекціонування – це цікава форма навчання. Збираючи ті чи інші предмети, дитина дізнається багато нового. Маленькі колекціонери моделей автомобілів розбираються в машинах не гірше за дорослих автолюбителів. Гербарії допоможуть освоїти ботаніку, листівки та марки розкажуть про інші міста та країни, а старі значки чи монети – про історію нашої країни.

Акуратність
Юні колекціонери з дитинства привчаються зберігати свої скарби в ідеальному порядку. Експонати виставляються на полицях, малюки не розкидають їх та витирають із них пил. І, що найприємніше, подібне ставлення вони переносять і інші речі.

Мій двоюрідний брат у дитинстві збирав моделі машин. Мене дивувало, що він не грав зі своєю колекцією, а лише акуратно діставав із полиці, показував гостям, а потім прибирав назад. При цьому і до інших іграшок він ставився настільки дбайливо, що через 30 років із ними грають його власні діти.

Послідовність
Колекціонування допомагає систематизувати мислення. По-перше, воно вчить послідовності: перед дитиною стоїть зрозуміле завдання поступово зібрати повну колекцію. По-друге, вчить систематизувати збори: розкладати монети за номіналом, листівки – за роками випуску, а марки – країнами.

Пам’ять
Колекціонування природним чином розвиває пам’ять: дитина тримає в голові перелік своїх скарбів, щоб знати, чого йому не вистачає для повного щастя. А також тренує уважність. Розглядаючи марки або обгортки цукерок, юний колекціонер моментально обчислює ті, що йому потрібні.

Фінансові пріоритети
Крім усього іншого, колекціонування непрямим чином вчить малюка поводитися з фінансами. Він починає дбайливіше ставитись до кишенькових грошей: адже якщо, піддавшись імпульсу, купить шоколадку зараз, завтра йому може не вистачити на довгоочікувану колекційну модель.

Але, незважаючи на всі ці плюси, насильно привчати дитину до колекціонування не варто: у деяких дітей це викликає лише нудьгу. Але якщо малюк схильний до збирання, варто йому допомогти та направити. А може колекціонування стане вашим спільним захопленням і принесе вам багато радості.